-> vhml:
Ano, pokud je PEN v cajku, naměřil bys proti skutečné zemi úbytek napětí na tom PEN. Pokud PEN někde uhoří, máš na všem, co je chráněno přes PE, fázové napětí a navíc podle asymetrie zátěže se přes uzel soustavy vytvoří smyčka mezi fázema a místo 230 V na všech fázích budeš mít na jedné třeba 80 V a na druhé 320 V. Moc krásná věc. Možná jsem to popsal trochu nepřesně, ale pro ilustraci to stačí.
Naštěstí nabíječky poznají, že je problém s N/PE a přejdou do poruchového stavu (vyzkoušeno). Problém nastane ve chvíli, když ta porucha PEN bude někde daleko a v okruzích zasažených poruchou bude něco, co je sepnuto mechanicky a nepozná se na tom na první pohled, že je něco zle - například odporová plotýnka. Do prvního doteku.
Připomínám, že klasická čtyřkolíková třífázová zásuvka není 3L + PEN, ale 3L + PE. Čili je zakázáno, aby do ní bylo připojené nějaké zařízení, které N(PEN) využívá - což je případ právě nabíječek EV. Ta zásuvka byla standardně určena pro motory, kde střed vyveden vůbec není, vše se vyrovnává přes fáze a "kolík" je pouze ochranný.
skoda.virt.cz
stránky o vozech Škoda 105-136, Rapid, Garde a jejich předchůdcích
skoda.virt.cz
... Škoda MB, 105, 120, 130, 135, 136, Rapid, Garde i starší a speciály
Nejbližší srazy a akce
| datum | nazev | misto |
|---|---|---|
| 26.06. - 28.06.2026 | Pohofest - sraz vozidel Škoda | Přestavlky / Nabočany |
| 24.07. - 26.07.2026 | Felda meet no.7 | Vlachovice Vrbětice |
| 31.07. - 02.08.2026 | 6.Valašský Škoda Sraz | Vrbětice , výletiště |
| 12.09.2026 | Veteráni navždy | Janov nad Nisou, sokolovna | Další akce a srazy... |
Nejnovější články
Aktuální galerie
Poslední příspěvky v diskuzích a komentářích
... Elektromobilita08:23:39
25.06.2026
25.06.2026

gim
-> minno: při prvním pohledu jsem si myslel, že je to nějaké retro Daihatsu ala Copen, ale ono to není tak daleko.
08:15:29
25.06.2026
25.06.2026

vhml
[p#4148057] hele to TN-C, nemaje elektricky vzdelani. Predpokladam, že si to pak vyrovnava potencialy pres nulak, kterej je v tomhle pripade i na koliku, takže tam namerim napetí?
08:14:35
25.06.2026
25.06.2026

gim
-> Sita: v hrazdě je to chycené 150mm M10 a na tom je tato svorka www.muziker.cz/duratruss-
jr-clamp-quick-75kg
07:58:45
25.06.2026
25.06.2026

palinator
-> King:
Pane King... zase špatně.
AC "nabíječka" (to co je na kabelu nebo WB) není žádnej spínanej zdroj, kde máš 3f vstup a libovolnej výstup. Je to jen soubor ochran a základní komunikace.
Že tvoje auto rovnoměrně sosá ze všech tří fází je tím, že tvoje auto MÁ třífázovou palubní nabíječku.
Pokud auto třífázovou palubní nabíječku NEMÁ, sosá přesně tolik fází, kolikafázová tato palubní nabíječka je.
A asi ti nemusim vysvětlovat, co se děje s asymetrickou zátěží u FV střídačů a měření po fázích. A co se děje v TN-C, když začneš sosat z méně než 3 fází... Takže usera by toto mělo zajímat zcela zásadně.
Pane King... zase špatně.
AC "nabíječka" (to co je na kabelu nebo WB) není žádnej spínanej zdroj, kde máš 3f vstup a libovolnej výstup. Je to jen soubor ochran a základní komunikace.
Že tvoje auto rovnoměrně sosá ze všech tří fází je tím, že tvoje auto MÁ třífázovou palubní nabíječku.
Pokud auto třífázovou palubní nabíječku NEMÁ, sosá přesně tolik fází, kolikafázová tato palubní nabíječka je.
A asi ti nemusim vysvětlovat, co se děje s asymetrickou zátěží u FV střídačů a měření po fázích. A co se děje v TN-C, když začneš sosat z méně než 3 fází... Takže usera by toto mělo zajímat zcela zásadně.























